Lovisabor är generösa / Loviisalaiset ovat anteliaita

I Lovisa finns många föreningar och organisationer som sysslar med olika former av välgörenhet. Vill du berätta om den förening du är aktiv i? Ni kanske snart ska ha en basar eller något annat evenemang? Mejla informationen, gärna med en bild, till liljendahl.carita@gmail.com så får du synlighet på Bloglovisa.

Loviisassa on paljon yhdistyksiä ja järjestöjä jotka harrastavat hyväntekeväisyyttä.
Oletko sellaisessa toiminnassa mukana ja haluatko kertoa siitä? Teillä on ehkä myyjäiset tulossa tai järjestätte jonkun tapahtuman? Lähetä tiedot kuvan kanssa osoitteella liljendahl.carita@gmail.com niin saat näkyvyyttä Blogloviisassa.

Köp ett ljus och understöd barnhemmet i Bolivia. Osta kynttilä, tuet lastenkotia Boliviassa.

Köp ett ljus och understöd barnhemmet i Bolivia. Osta kynttilä, tuet lastenkotia Boliviassa.

Lyhyesti suomeksi
Corazon Grande on tytöille tarkoitettu lastenkoti Boliviassa.
Kodin aloitteentekijä on Siw Broman Loviisasta. Koti otettiin käyttöön huhtikuussa 2006. Jälleenrakennusten jälkeen 2010 Corazón Grande toimii kotina kahdellekymmenelleneljälle  2-18-vuotiaalle tytölle.
Corazón Granden toimii korvaavana perheenä. Kantavana ajatuksena on antaa kodittomille lapsille oikea koti ja hyvä alku elämälle.
Corazon Granden kummit ry myy kauniita ja laadukkaita kynttilöitä lastenkodin hyväksi. Niitä on useampia värejä Yhden kynttilän hinta on 6 euroa ja kaksi maksaa 10 euroa.
Jos haluat ostaa kynttilöitä ota yhteyttä Anneli Sjöholmiin – anneli.sjoholm@sulo.fi

…………………………………

Vad sysslar stödföreningen för Corazon Grande med?
Frågan går till föreningens ordförande Maria Grandell-Strömgård.

Huvudsyftet med Corazón Grandes faddrar är att på olika sätt stöda Lovisabördiga Siw Bromans barnhem Corazón Grande i Bolivia. Vi fungerar som en länk mellan barnhemmet och dem som är faddrar och rekryterar nya. Föreningen skaffar också medel genom att ordna evenemang och sälja olika produkter.

Just nu säljer ni högklassiga ljus till förmån för verksamheten.
Kan vem som helst beställa dem?
Vem som helst får givetvis köpa ljus! Det gör man enklast genom att kontakta vice ordförande Anneli Sjöholm på anneli.sjoholm@sulo.fi.

Arrangerar ni någon försäljning/marknad inför jul? Var, när och vad finns till salu då?
Föreningen deltar i Skeppsbrons traditionella jul- och hantverksmarknad lördagen den tredje december.  Då säljer vi olika delikatesser inför jul, så som mat, sylt, matbröd m.m. Vi har givetvis också ljus, bolivianska smycken och hantverk till salu.
Dessutom finns ljus till salu på Almska Gårdens julmarknad lördagen den 10 december.

Därtill ska vi alldeles snart köra igång ett fint lotteri. Vinsterna, som finns till påseende i optiker Jarmo Laines skyltfönster i Galleria i Lovisa, är verkligt fina. Man kan vinna en stor tiffanylykta, en målning av Krister Vikström, Rune Rikbergs keramik, en pall och Inge Lööks populära kalendrar.

Lotterna säljs av föreningens styrelsemedlemmar och hos optiker Jarmo Laine. Lotter säljs också på julmarknaderna.

Hur många medlemmar har stödföreningen och hur många faddrar finns det?
Stödföreningen har i detta nu 50 medlemmar och faddrarna är ca 150.

Vad fick just dig att personligen engagera dig för Corazon Grande, och hur ska andra intresserade göra för att bli medlemmar och/eller faddrar?
Mitt engagemang för CG bottnar först och främst i det enkla faktum att vi i vårt land har det så bra och att det är vår medmänskliga plikt att göra något för dem som är sämre lottade.  Att det just blev Corazón Grande beror på att jag själv besökt Bolivia och sett hur mycket en liten insats av oss kan betyda för barnen där. Jag tycker också att om Siw Broman, en ensam kvinna från Lovisa, lyckats få igång barnhemmet så ska väl vi östnylänningar tillsammans kunna hjälpa henne att hålla igång verksamheten!  Dessutom verkar föreningen helt utan mellanhänder.

Den som är intresserad av att bli fadder
kontakta Gunilla Boxberg-Wide via e-post corazongrandefi@gmail.com eller telefon 050 3477707. Om man vill komma med i stödföreningen kan man kontakta mig på adressen maria.grandell@pp.inet fi eller ringa mig på 0400 826064.

Mera information på Corazón Grandes hemsida.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s